StoryEditor

Poklady východného Slovenska žiaria vo Francúzsku

25.06.2007, 09:00
Autor:
SITASITA

Výstavu Poklady východného Slovenska od stredoveku po barok (14. - 18. storočie) zo zbierok Východoslovenského múzea otvorili cez víkend v Normandskom múzeu vo francúzskom meste Caen. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobríková, najväčší výstavný projekt Východoslovenského múzea v 135-ročných dejinách je porovnateľný len so zahraničnými výstavnými projektmi Slovenského národného múzea alebo Slovenskej národnej galérie. Výstava potrvá do 4. novembra 2007.
Expozíciu tvoria ukážky diel od stredoveku po barok. Je medzi nimi gotický oltár, barokové sochy z Červeného Kláštora, truhlica zo 14. storočia, oltár sv. Kozmu a Damiána zo Šiby, kazula (liturgický vrchný odev kňaza) z košického Dómu, madona s Ježiškom z roku 1390, polychrómované súsošie Sv. Martin obdarúva žobráka zo Spišskej Kapituly (17. stor.) a ďalšie diela.
"Výstavu sme pripravovali dva roky. Je najväčším výstavným projektom múzea v jeho 135-ročných dejinách. Výstava je pre nás veľmi dôležitá, pretože z krajiny spoza bývalej železnej opony aj týmto spôsobom dávame vedieť, že východné Slovensko nikdy nebola Terra inkognita -- neznáma zem. Výstava to dokazuje veľmi jasne a zreteľne. Zbierkami zo 14. -- 18. storočia dokazujeme našu existenciu a významné postavenie v Európe. Som veľmi rád, že po 135 rokoch existencie Východoslovenského múzea sa vďaka spolupráci s Košickým samosprávnym krajom, Francúzskou alianciou a Normandským múzeom v Caen podarilo pripraviť takúto dôstojnú prezentáciu našej kultúry," povedal riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollák.
O hodnote vystavených diel svedčí aj to, že sú poistené na 626-tisíc euro. Všetky náklady spojené s výstavou vrátane transportu, poistenia, inštalácie hradila francúzska strana. Výstava v Caen vo francúzskej Normandii je zároveň symbolickou pripomienkou storočnice od účasti Hornouhorského múzejného spolku (dnešné Východoslovenské múzeum) na Svetovej výstave v Paríži v roku 1900.
Východoslovenské múzeum v Košiciach bolo založené v roku 1872 ako Hornouhorský múzejný spolok najmä vďaka iniciatíve Imricha Henszlmanna (1831-1881), ktorý bol aj zakladateľom umeleckej histórie a pamiatkovej ochrany v Uhorsku. Prvú expozíciu otvorilo múzeum v roku 1876 v dnes už neexistujúcej budove Zlatej hviezdy na Hlavnej ulici v Košiciach. V roku 1899 prešla správa múzea pod mesto Košice a už o rok neskôr sa Hornouhorské múzeum (neskôr Košické múzeum) so svojimi zbierkami zúčastnilo na Svetovej výstave v Paríži. V roku 1903 bola slávnostne otvorená expozícia v novej účelovej neorenesančnej budove s prvkami secesie, ktorá svojmu účelu slúži dodnes. V súčasnosti patrí Východoslovenské múzeum medzi najznámejšie inštitúcie na Slovensku. Spravuje takmer 500-tisíc zbierok z oblasti prírodných vied, archeológie, histórie, národopisu, umeleckého priemyslu.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
06. november 2024 00:30