Mušarráfovo rozhodnutie pozastaviť platnosť ústavy a vyhlásiť výnimočný stav "vyvoláva veľmi znepokojivé otázky nielen v súvislosti s politikou (americkej) administratívy voči Pakistanu, ale aj z hľadiska celkovej stratégie národnej bezpečnosti," píše sa v liste podpísanom šéfom demokratickej väčšiny v Senáte Harrym Reidom a jeho kolegami.
Kritika demokratov prichádza v čase, keď Bush v sobotu ocenil Mušarráfa ako silného spojenca v boji proti terorizmu a vyhlásil, že nemá dôvod spochybňovať sľuby pakistanského lídra o postupnom návrate jeho krajiny k demokratickému systému. Okrem Mušarráfových krokov, ktoré Pakistan "odklonili" od demokracie, senátori zdôraznili aj jeho neúspešný postup pri riešení otázky al-Kájdy - ktorá sa "zregenerovala" do stavu pred 11. septembrom 2001, a to i napriek 10 miliardám finančnej pomoci USA - tvrdia demokrati. Mušaráffovo "rozhodnutie využívať políciu, vojsko a tajné služby proti svojim politickým oponentom namiesto teroristov priamo podkopáva boj proti Talibanu a al-Kájde," napísali senátori.
Od roku 2001 dosiahla finančná podpora Washingtonu výšku 9,6 miliardy dolárov bez ďalších 800 miliónov, ktoré vláda od Kongresu požaduje za súčasný rozpočtový rok.