Slovensko sa prvýkrát v histórii stane od polovice novembra 2007 do polovice mája 2008 predsedníckym štátom Rady Európy (RE). Minister zahraničných vecí Ján Kubiš bude tak šesť mesiacov predsedať Výboru ministrov Rady Európy. Vláda v tejto súvislosti dnes schválila Rámcový návrh zabezpečenia príprav a výkonu predsedníctva SR vo výbore ministrov.
"Predsedníctvo vo Výbore ministrov Rady Európy bude pre SR nielen príležitosťou pre pozitívnu prezentáciu, ale i možnosťou potvrdiť náš záujem o zjednotenú a demokratickú Európu a podporu jej hodnôt," píše sa v materiáli MZV. Ako sa ďalej uvádza, členský štát Rady Európy nielen formálne predsedá hlavnému výboru, ale tiež prináša organizácii nový impulz vo forme priorít predsedníctva, ktoré sa snaží počas svojho šesťmesačného mandátu realizovať.
Minister Kubiš bude plniť viacero politických a protokolárnych funkcií, ktoré mu z jeho postavenia vyplývajú. Predpokladá sa jeho účasť na zasadnutiach výboru, Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a mnohé ďalšie.
Činnosť RE je financovaná prostredníctvom členských príspevkov. Slovensko nepatrí medzi stálych prispievateľov, ale v súvislosti s naším predsedníctvom SR poskytne dodatočnú jednorazovú sumu vo výške 50 tisíc eur.
Rada Európy bola založená 5. mája 1949 Londýnskou zmluvou. Je to vládna politická medzinárodná organizácia, ktorá má v súčasnosti 46 členských štátov. Rozhodovacím orgánom je Výbor ministrov Rady Európy, zložený z ministrov zahraničných vecí členských štátov organizácie. Tie sa v predsedníctve striedajú každých šesť mesiacov podľa anglickej abecedy.
Slovensko sa členským štátom RE stalo 30. júna 1993, predsedníctvo preberie po San Marine a Srbsku, ktoré nie sú členskými štátmi EÚ. SR v tejto funkcii vystrieda Švédsko.
StoryEditor