Vláda bude naďalej dôrazne postupovať proti prejavom extrémizmu a neznášanlivosti. To isté očakáva aj od Maďarska. Premiér Robert Fico po rokovaní kabinetu zdôraznil, že po každom čine, akým bol aj stredajší pochod Slovenskej pospolitosti počas osláv SNP v Banskej Bystrici, zvolá poradu nielen o zásahu, ale aj o prevencii. V stredu popoludní si zavolal ministra kultúry, riaditeľa SIS a expertov na ľudské práva. Šéf Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba by si mal nájsť inú prácu. Premiér si nevie predstaviť, že by bol tento "poloblázon" ďalej učiteľom.
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš vyhlásil, že podľa mnohých signálov sa proti Slovensku vedie diskreditačná kampaň, na ktorej sa podieľajú aj politici SMK. Kampaň na diskreditáciu Slovenska, vlády a politických síl, ktoré za ňou stoja, bude podľa Kubiša eskalovať. Nevie presne, kto je jej iniciátorom, pripisuje ju tým, ktorí sa nevedia zmieriť s výsledkom volieb. "Nemôžem si nevšimnúť, že sa na takejto kampani, na jej prípravách konzultáciami podieľajú aj predstavitelia Strany maďarskej koalície," dodal minister.
Kubiš odporučil tým, ktorí poukazujú na účasť Slovenskej národnej strany vo vláde, aby si prečítali jej volebný program. Zároveň vyzval, aby mu povedali konkrétne prejavy alebo činy, ktorými SNS ako vládna strana pôsobí extrémisticky. Bude medzi prvými, kto to odsúdi, ale zatiaľ vidí iba kampaň. Politici SMK rokujú skoro denne v Budapešti, aj s maďarskými zástupcami v rôznych organizáciách. Dávajú nám ultimáta, a ja neviem, prečo. Nerozumiem tomu, konštatoval Kubiš. "Vidím, že tu je evidentná snaha o eskaláciu a o internacionalizáciu."
Slovensko odpovie dôrazne na maďarskú nótu, ktorú prevzalo v pondelok po útoku na študentku v Nitre. Na jednej strane opíše kroky proti páchateľom aj iných extrémistických činov, na druhej vyzve Budapešť na dialóg a vysvetlenie výrokov predsedu zahraničného výboru parlamentu Zsolta Németha, že Maďari na Slovensku musia denno-denne žiť s vládnou politikou a rétorikou, ktorá hraničí s fašizmom. Kubiš apeloval na Maďarsko, aby diskutovalo vecne a nedovolilo eskaláciu napätia. Problémy možno konkrétne riešiť napríklad cez dvojstranné komisie, ktoré pracujú medzi Slovenskom a Maďarskom na základe hlavnej zmluvy. Odmietol tiež tvrdenia Budapešti, že ich zákony neumožňujú proti rôznym formám extrémizmu zakročiť. "Extrémizmus je len jeden, je úplne jedno, ako sa maskuje," uviedol po rokovaní vlády o situácii medzi SR a MR.
StoryEditor