Tomanová nesúhlasí s názorom, že by museli zamestnávatelia a zamestnanci v rozpore s vlastnou dohodou rešpektovať kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Július Brocka (KDH) kritizoval nepriamu novelu, ktorou cez zákon o tripartite vstúpila koalícia do zákona o kolektívnom vyjednávaní. Tomanová povedala, že proti návrhu spomínanej novely, ktorý parlament schválil, zamestnávatelia nenamietali, Brocka konštatoval opak. "Ide o nešťastnú interpretáciu," povedala Tomanová s tým, že extenzia kolektívnych zmlúv vychádza z európskych noriem. Argumentovať nemeckým či francúzskym príkladom, pre ktorých sme konkurenciou a spomínané krajiny majú v sociálnej politike veľké problémy, nie je podľa Brocku dobré.
Hlavným dôvodom predkladanej novely Zákonníka práce (ZP) je podľa Tomanovej zosúladenie našich a európskych štandardov a jeho vyššia pružnosť i konkurenčné prostredie pre zamestnávateľov. Brocka pripomenul, že pod pokles nezamestnanosti a vysoký hospodársky rast sa podpísal popri daňovej reforme práve súčasný ZP. "To, čo navrhujete, sme tu mali. Predražujete náklady zamestnávateľov, je to len splatenie sľubov, ktoré ste za podporu pred voľbami dali odborárskym bossom," povedal Brocka. Zachovanie súčasného stavu povoleného počtu nadčasových hodín považuje Tomanová za jednu z dvoch možností, keďže sa zamestnávatelia a zamestnanci nedohodli. Brocka to označil za novú informáciu a pripomenul, že pre mnohých je práca nadčas trinástym či štrnástym platom. Za veľký problém považuje Tomanová pracovnú pohotovosť. "Keď bude pracovník na pracovisku, bude sa v zmysle rozsudku európskeho súdu musieť pohotovosť považovať za pracovný čas," povedala Tomanová.
StoryEditor
Tomanová pripúšťa ponechanie súčasných nadčasov
Pracovná pohotovosť sa bude v prípade prítomnosti pracovníka na pracovisku považovať za pracovný čas. V diskusnej relácii STV to povedala ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová (Smer-SD).