Slovenská diplomacia odviedla v Čiernej Hore (ČH) skvelú prácu, Slovenská republika si svoje zahraničnopolitické priority zvolila správne, vyhlásil dnes slovenský premiér Mikuláš Dzurinda po stretnutí s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom a veľvyslancami Miroslavom Lajčákom a Františkom Lipkom. Dodal, že Lajčák a Lipka fungovali v prácach na čiernohorskom referende nielen ako slovenskí diplomati, ale aj európski. Dzurinda pripomenul, že sa telefonicky spojil s premiérom ČH Milom Djukanovičom a ponúkol mu spoluprácu tak, ako ju pred časom ponúkol chorvátskemu premiérovi Ivovi Sanaderovi. Slovensko chce pomáhať nielen Chorvátom a Čiernohorcom, ale aj Srbom a Macedóncom.
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan pripomenul, že na jeho ministerstve je vybudované veľmi dobré zázemie odborníkov na balkánsku problematiku. Slovensko dokázalo, že vie v zahraničí obhajovať svoje záujmy i záujmy Európskej únie (EÚ), dodal Kukan. Podľa jeho slov existujú indície, že ČH bude vyhlásená za nezávislú a bude sa pohybovať smerom k EÚ. Keď nové politické vedenie oficiálne vyhlási, že chce vstúpiť do EÚ, SR jej na ceste do únie bude pomáhať.
Termínom referenda sa v ČH skončila misia špeciálneho vyslanca Vysokého predstaviteľa EÚ Javiera Solanu pre čiernohorské referendum Miroslava Lajčáka, ktorý pomohol dohodnúť objektívnu formulu na dosiahnutie legitimity referenda o nezávislosti ČH. Uviedol, že najťažšie bolo prekonať bariéru nedôvery medzi čiernohorskou vládou a opozíciou, ktorá bola taká veľká, akú ešte v živote nezažil. Pripomenul, že všetky náklady s jeho misiou v ČH znášala Slovenská republika. Predseda referendovej komisie František Lipka ešte v ČH zostane, pretože do 15 dní od termínu referenda musí čiernohorskému parlamentu predložiť konečnú správu o referende. Počas tejto lehoty musí komisia prešetriť všetky sťažnosti na priebeh referenda. Dosiaľ sťažnosti nezaregistrovali, uviedol Lipka a dodal, že čiernohorská opozícia nejakú sťažnosť pripravuje. Ak nebude sťažovateľ spokojný s odpoveďou, ktorú dostane od komisie, môže sa obrátiť na čiernohorský ústavný súd.
Srbsko a Čierna Hora boli posledné republiky, ktoré zostali spolu po rozpade Juhoslávie. V nedeľnom referende sa Čiernohorci vyslovili za odtrhnutie ČH od Srbska, s ktorým budú vo voľnom zväzku až do oficiálneho vyhlásenia nezávislosti Čiernej Hory.
StoryEditor