Ako to bolo aj počas minulých mesiacov, aj v marci tohto roka rástol Index ekonomickej sily občana (ESO) pomerne rýchlo. I keď oproti predchádzajúcemu mesiacu rast mierne poľavil, stále dosiahol úctyhodných 0,77 % na medzimesačnej úrovni.
Na medzimesačnej úrovni sa na raste indexu podieľali všetky jej čiastkové subindexy, pričom najviac na rast vplýval subindex nezamestnanosti (0,3 percentuálnymi bodmi) a subindex výdavkov (0,25 percentuálnymi bodmi).
V marci v sledovaných odvetviach pracovalo takmer o 14 000 pracovníkov viac ako v predchádzajúcom mesiaci. Najviac sa pritom zvýšil počet zamestnancov v priemysle, kde sa ich počet zvýšil o 11 000 (t. j. o 2 %). Počet zamestnancov klesol vo dvoch odvetviach, a to vo veľkoobchode a v maloobchode. Hodnota subindexu zamestnanosti vzrástla na úroveň 90,7 bodu. Subindex zamestnanosti na medzimesačnej úrovni kontinuálne rastie presne od marca minulého roka, teda kompletne celý rok. Na medziročnej úrovni hodnota subindexu vzrástla o 2,3 %.
Priemerné mzdy v odvetviach oproti predchádzajúcemu mesiacu mierne vzrástli (o 1,2 %) a dosiahli 16 131 Sk. V priemysle, ako aj v predaji vozidiel sme zaznamenali mierny pokles nominálnych miezd. Keďže v marci klesla aj cenová hladina, odrazilo sa to v raste reálnych miezd, ako aj samotnej hodnote indexu reálnych miezd. Ten dosiahol v marci hodnotu 98,4 bodu a oproti predchádzajúcemu mesiacu sa zvýšil o 0,6 %. Oproti marcu predchádzajúceho roka je však tento subindex vyšší o 4 %.
Evidovaná nezamestnanosť už dva roky sleduje klesajúci trend (okrem sezónnych nárastov) a podobne to bolo aj v marci tohto roka. Evidovaná nezamestnanosť bola v marci na úrovni 12,7 %, takže najnižšia počas celého sledovania indexu. V nasledujúcich mesiacoch, vzhľadom na začiatok sezónnych prác, očakávame, že sa bude naďalej znižovať. Priemerná miera nezamestnanosti za posledných 12 mesiacov bola na úrovni 13,4 %, v marci minulého roka bola vyššia o 1,6 percentuálneho bodu. Aj z týchto čísel môžeme odvodiť pozitívny vývoj hodnoty tohto subindexu v budúcom období.
Zvýšené výdavky domácností sú od polovici minulého roka hlavným zdrojom medziročného rastu hodnoty indexu ISO. Maloobchodné tržby rástli pomerne rýchlo aj v marci (8,1 %), čo sa prejavilo v ďalšom raste subindexu výdavkov. Jeho hodnota vzrástla o 0,61 % a dosiahla 121,9 bodu.
V marci sa priemerné úrokové sadzby zvýšili, a to malo za následok aj rast subindexu reálnych v kladov. Priemerný mesačný výmenný kurz sa oproti euru mierne oslabil, ale index kúpnej sily v cudzine napriek tomu mierne vzrástol.
StoryEditor