Rakúsky holding VST-Group začiatkom mája rozšíril výrobu svojho slovenského závodu, ktorý už od roku 2002 sídli v Nitre. Dcérska spoločnosť VST-Verbundschalungstechnik sa špecializuje na špeciálne debniace systémy pre stavebníctvo. Podľa konateľa firmy Siegfrieda Gassnera sa doterajšie priestory závodu zväčšili o 3 000 štvorcových metrov a výroba sa strojnásobila. Do dvoch mesiacov zvýšia i počet zamestnancov zo súčasných 200 na 240.
Nosným výrobným programom je patentované tvarové debnenie, ktoré sa používa na opláštenie betónového masívu. Jeho hlavnou súčasťou sú cementovo-trieskové dosky. Technológiu firma vyvinula začiatkom osemdesiatych rokov a doteraz sa ňou postavilo niekoľko stoviek stavieb po celom svete. Išlo najmä o byty, hotelové a gastronomické zariadenia, podnikateľské a priemyselné objekty, ale aj rekreačné a sociálne zariadenia.
"S využitím nášho systému momentálne staviame približne tisíc bytov v celej Európe. K našim najdôležitejším partnerom patrí stavebná skupina Skanska, ktorá dlhodobo testovala náš systém a rozhodla sa ho používať na svojich stavbách," informuje Gassner.
V nitrianskom závode vyrábajú kompletný VST systém, ako aj všetky ďalšie zabudované a spojovacie materiály vrátane výstuží. Firma ponúka zákazníkom kompletné vybudovanie nosnej hrubej stavby vrátane stien, nosníkov, stropov, stĺpov a schodov. Hotové diely potom dodávajú konečným odberateľom, najmä do Švédska, Írska, Nemecka, Rakúska a Holandska. Napríklad priamo v Štokholme momentálne ich sesterská stavebná spoločnosť VST-Nordic stavia 126 bytov. V spolupráci s firmou Skanska v najbližších dňoch začnú vo švédskom hlavnom meste stavať aj veľkokapacitný hotel s 500 izbami.
Pre slovenský trh je určených len necelých 10 percent produkcie. Podľa Gassnera je však ich zámerom tento podiel zvýšiť. Ambícii by mala pomôcť spolupráca s rakúskymi developermi, ktorí na Slovensku plánujú začať stavať bytové domy vyššieho štandardu.
Rakúska spoločnosť doteraz na Slovensku preinvestovala približne 135 miliónov korún. Konateľ Gassner vidí najväčšie benefity ich investovania v SR v rovnej dani a v nižších mzdových nákladoch. Určité rezervy sú podľa neho na trhu práce, kde nie je k dispozícii veľa ľudí s kvalifikáciou, akú rakúsky zamestnávateľ vyžaduje. Vzhľadom na špecifiká ich výroby potrebujú predovšetkým zručných remeselníkov, ktorí majú určitú prax v odbore a dokážu bez problémov čítať technické výkresy. Väčšina takýchto ľudí pracuje priamo v stavebníctve, veľkú časť z nich odčerpávajú aj zamestnávatelia z automobilového priemyslu.
StoryEditor