Zimné mesiace 2006 a 2007 sa k stavbárom zachovali mimoriadne priateľsky, čo dokumentujú aj dosiahnuté výsledky v raste stavebnej produkcie, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR. Za dva mesiace bola produkcia stavebníctva objemom 18,5 mld. Sk medziročne vyššia o 24,9 perc. Tieto dobré hodnoty nadväzujú pre Slovensko na úspešný rok 2006 a akcelerujúce stavebníctvo (už piaty rok za sebou zaznamenáva rast výroby) sa podieľa na dobrých hospodárskych číslach našej ekonomiky.
Stavebníctvo na vzostupe
Stavebníctvo je v súčasnosti takmer úplne sprivatizované (asi 99,7 perc. stavebnej produkcie realizuje súkromný sektor) a opiera sa o vlastný ekonomický a výrobný potenciál, ale aj o know-how a špičkové technológie zahraničných partnerov, ktorí vstúpili do najväčších slovenských stavebných firiem. Stavebný sektor má vytvorenú štandardnú organizačnú štruktúru, z hľadiska veľkosti podnikov a ich právnej formy (porovnateľnú s vyspelými krajinami EÚ), fungujú tu klasické dodávateľsko-odberateľské siete so širokým okruhom poddodávateľov, developerských firiem, architektov, projektantov a s väzbami na trh s pozemkami a ostatnými nehnuteľnosťami. Slovenské stavebníctvo je v mnohých smeroch porovnateľné so stavebníctvom krajín únie. Aj v nasledujúcich rokoch však bude vývoj stavebníctva závislý od celkovej stratégie hospodárskej politiky Slovenska.
Podnikateľské prostredie
Podnikateľské prostredie bez obmedzujúcich byrokratických bariér uvoľňuje a posilňuje podnikateľské subjekty a zvyšuje ich konkurencieschopnosť. Európska komisia na zlepšenie úrovne činností v stavebníctve prijala Dokument o konkurencieschopnosti stavebného priemyslu (COM(97)539 final), ktorý bol schválený v roku 1997. V tomto dokumente sú formulované štyri strategické ciele, ktoré boli definované so zámerom zlepšenia konkurencieschopnosti sektora stavebníctva: zlepšenie kvality v stavebníctve, zlepšenie regulárneho (podnikateľského) prostredia, zlepšenie vzdelávania a školení zamestnancov a zmena orientácie a posilnenie výskumu, vývoja a inovácií. Slovensko ako krajina EÚ si tieto strategické ciele osvojuje a rešpektuje požiadavky, ktoré boli a sú kladené na stavebníctvo, s dôrazom na harmonizáciu slovenských predpisov s európskymi predpismi v oblasti stavebníctva.
Absentuje kvalifikovanosť
Hoci stavebníctvo najviac prispelo k citeľnému zníženiu nezamestnanosti na Slovensku za posledné roky, markantne pociťuje nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a všetko nasvedčuje tomu, že nejde len o prechodné obdobie. Zamestnanosť v stavebníctve vzrástla oproti roku 2005 o 9,3 perc. a v stavebných podnikoch za rok 2006 pracovalo 155, 8 tis. zamestnancov. K týmto číslam doplním, že počet robotníkov na stavebných prácach prekročil 132-tisíc. Voľné kapacity odbornej pracovnej sily na trhu práce nie sú, čo už teraz spomaľuje stavebnú výrobu a priamo vplýva na rozvoj ďalších segmentov hospodárstva. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR na začiatku roku 2006 konštatovalo, že na trhu chýba asi 1 800 remeselníkov v robotníckych profesiách. Podľa odhadov stavebných firiem sa diferencia ročne zvýši až na 5 000. Pociťujeme dôsledky slabej súčinnosti koncipovania vzdelávacieho systému, hlavne na úrovni učňovského a odborného vzdelávania, s potrebami trhu práce.
Čo keď prejde novela?
Zmeny do zamestnávania v stavebníctve so sebou prinesie aj navrhovaná novela Zákonníka práce, ak jeho state o dočasnom zamestnávaní a reťazení zmlúv prejdú v navrhovanej podobe. Sezónne cykly sú pre stavebníctvo charakteristické. Živnostníci v posledných rokoch realizujú takmer tretinu stavebnej výroby. Vykonávajú hlavne rozličné remeselnícke práce, ktoré v prípade veľkých firiem predstavujú iba necelú štvrtinu produkcie. Počet podnikateľov v ekonomike sa za desaťročie zvýšil na dvojnásobok, u stavbárov takmer až na trojnásobok. V roku 2005 ich bolo viac ako šesťdesiatosemtisíc, štvrtina zo všetkých evidovaných na Slovensku. Obmedzenie živností by malo kontraproduktívny dosah, mohlo by zvýšiť nezamestnanosť. Stavebné firmy vzhľadom na charakter prác nemôžu mať odborníkov všetkých profesií ako vlastných zamestnancov vo vzťahu závislej činnosti.