Veterné elektrárne by mohli v horizonte 6 rokov produkovať elektrickú energiu až pre 600 000 slovenských domácností. Na základe doterajších meraní a skúseností, Združenie pre veternú energiu Slovenska (ZVES) odhaduje v danom horizonte reálne využiteľný potenciál veternej energie v SR v objeme zhruba 620 MW inštalovaného výkonu.
Pri tomto objeme môžu veterné elektrárne vyrobiť 1,3 terrawatthodiny (tWh) elektrickej energie. "Tento potenciál je možné inštalovať s ohľadom na súčasnú dostupnosť technológie, existujúcu infraštruktúru, bezpečnosť rozvodných sietí, a to všetko pri dodržaní prísnych opatrení na ochranu životného prostredia," konštatoval predseda ZVES Patrik Križanský. Potenciál veternej energie, s ktorým ZVES kalkuluje, je možné využívať pri plnom rešpektovaní jestvujúcich národných parkov, chránených krajinných oblastí, významných migračných ciest vtákov a území výskytu netopierov.
"Domáce obnoviteľné zdroje energie, vrátane energie vetra, predstavujú perspektívny energetický zdroj. Na Slovensku sú dnes v prevádzke veterné elektrárne s inštalovaným výkonom len 5 MW. V rozvoji veternej energie teda za okolitými krajinami výrazne zaostávame. Všetci naši susedia, vrátane Ukrajiny, majú minimálne desaťnásobne viac inštalovaného výkonu ako my," povedal podpredseda ZVES Daniel Szabo. Ďalej dodal, že energetická sebestačnosť našej krajiny by mala byť postavená na vyváženom energetickom mixe, ktorý by efektívne využil domáci potenciál obnoviteľných zdrojov.
Podľa združenia ZVES by výroba elektriny z vetra v roku 2013 mala tvoriť necelé 4 % predpokladanej výroby elektrickej energie v SR. Pri inštalovanom výkone 620 MW a tomu zodpovedajúcej výrobe elektriny z veternej energie 1,3 tWh, by podľa prepočtov združenia ZVES nehrozili žiadne negatívne dopady na prenosovú sústavu.
Záujemcovia o budovanie veterných elektrární však narážajú na problémy v byrokracii pri vydávaní povolení a chýbajúcu legislatívu na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie. "Od štátu žiadame len prípravu vhodnej, so susednými krajinami porovnateľnej legislatívy. Financovanie projektov si na bežnom komerčnom základe zabezpečí samotný podnikateľský sektor. Ak vláda vytvorí vhodný podnikateľský rámec v sektore obnoviteľných zdrojov energie, sme schopní výrazne prispieť k riešeniu nedostatku elektriny, ktorý hrozí v najbližších rokoch," dodal Križanský.
ZVES pôsobí ako záujmová organizácia fyzických a právnických osôb v oblasti využívania veternej energie. Vznikol v roku 2005 ako iniciatíva udržať a ďalej rozvíjať postavenie tohto obnoviteľného zdroja v energetickom mixe SR.