Od 1. januára budúceho roka bude v SR reálne fungovať systém elektronického verejného obstarávania (EVO), Slovensko však aj napriek tomu zaostáva so zavedením EVO v rámci členských krajín Európskej únie. "Od januára sa treba pripraviť na to, že verejné obstarávanie na tovary budú musieť verejní obstarávatelia podľa zákona o verejnom obstarávaní podávať výlučne elektronickou cestou," povedala pre médiá Jana Gocká z Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Elektronické obstarávanie služieb a práce nebude podľa nej zo zákona povinné, obstarávatelia budú mať len možnosť túto formu využiť. Verejnými obstarávateľmi sú pritom mestá, obce, ministerstvá, ústredné orgány štátnej správy a zdravotné poisťovne.
Ako pre SITA povedal projektový manažér EVO František Jablonický, v súčasnosti prebieha druhý pilotný projekt testovania EVO, ktorým je súťaž Ministerstva obrany na zabezpečenie dodávky ochrannej balistickej prilby. Prvý pilotný projekt zadalo koncom apríla Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, bola ním súťaž na štúdiu realizovateľnosti paneurópskeho koridoru. Dodávateľom systému EVO je spoločnosť IBM Slovensko, ktorá doňho investovala 42 mil. Sk bez dane z pridanej hodnoty. "Využívanie EVO je pritom bezplatné, prostriedky na systém boli vyčlenené v rámci stratégie konkurencieschopnosti Minerva," dodal Jablonický. Ako podotkol Štefan Červenka z IBM Slovensko, dôležité pri tomto projekte je to, že termín reálneho fungovania nebude treba posúvať, pretože verejná správa je technicky na poskytovanie EVO pripravená. "Znamená to, že keď zákon o verejnom obstarávaní vstúpi v januári 2007 do platnosti, EVO môže začať okamžite fungovať," dodal pre SITA Červenka. Iniciátorom zmeny zákona o verejnom obstarávaní, ktorá umožnila elektronické obstarávanie, bol podľa neho súčasný šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny.
Systém EVO budú môcť prostredníctvom internetu využívať ako obstarávatelia, tak aj záujemcovia, ktorí sa budú chcieť zúčastniť verejných obstarávaní. Podľa Gockej bude musieť byť každá ponuka v EVO podľa zákona podpísaná elektronickým podpisom. "Keďže v SR zatiaľ nie je elektronický podpis veľmi využívaný, podľa zákona stačí na podpísanie obyčajný elektronický podpis, netreba, aby bol zaručený," dodala Gocká. Ako však vyplynulo z diskusie na štvrtkovej konferencii EVO, komerčná sféra preferuje na podpisovanie ponúk zaručený elektronický podpis. V súčasnosti systém EVO podporuje zadávanie zákaziek, teda napríklad verejných súťaží alebo elektronických aukcií, pričom podporuje aj etapu archivácie. V budúcnosti chce ÚVO podľa Gockej presadiť, aby sa do systému vložil aj dynamický nákupný systém, objednávková/nákupná fáza a zadávanie podprahových zákaziek a revízne postupy.
Cieľom EVO je v prvom rade skrátenie času na verejné obstarávanie, stransparentnenie procesov a zníženie nákladov na obstarávanie komodít, ako aj dostupnosť pre komerčné firmy a jednoduchšie zapájanie sa do obstarávaní pre subjekty Európskej únie.
StoryEditor
Slovensko zaostáva v elektronickom obstarávaní
Od 1. januára budúceho roka bude v SR reálne fungovať systém elektronického verejného obstarávania, Slovensko však aj napriek tomu v rámci EÚ zaostáva s jeho zavedením.