Následkom znečisteného životného prostredia ochorie miliarda ľudí na svete. Podľa aktuálnej štúdie Blacksmithovho inštitútu v New Yorku najznečistenejším mestom na svete je ruské mesto Dzeržinsk. Černobyľ, kde v roku 1986 došlo k najväčšej jadrovej katastrofe v histórii, obsadil tretiu priečku.
V mestách na zozname sú pôda, vzduch a voda natoľko znečistené, že ich obyvatelia sú vystavení vysokému riziku ochorenia na rakovinu, rôznym pľúcnym infekciám alebo privedú na svet duševne či telesne postihnuté deti, povedal riaditeľ inštitútu Richard Fuller.
V Dzeržinsku sa muži dožívajú priemerne 42 rokov, ženy 47. Mesto bolo v čase studenej vojny centrom výroby sovietskych chemických zbraní obsahujúcich sarín a yperit. Použité chemikálie boli zle uskladnené a dostali sa aj do pitnej vody. "Ruské mesto Norilsk je tiež v katastrofálnom stave," povedal Fuller o sibírskom priemyselnom meste, ktoré vzniklo v roku 1935 ako pracovný tábor na ťažbu bohatého nerastného bohatstva.
Inštitút preskúmal aj ďalších 300 svetových miest. Pomáhali mu pro tom experti z oblasti životného prostredia. Pretože rozvojové krajiny nemajú k dispozícii údaje o zdravotnom stave obyvateľstva, neboli do štúdie zahrnuté.
Na zozname dominujú mestá zamorené priemyslom a baníctvom. Väčšinou sú to mestá, ktoré patrili k bývalému Sovietskemu zväzu.
Poradie 10 najznečistenejších miest sveta:
1. Dzeržinsk (Rusko)
2. Noriľsk (Rusko)
3. Rudnaja Pristan (Rusko)
4. Černobyľ (Ukrajina)
5. Mailuu-Suu (Kirgizsko)
6. Linfen (Čína)
7. Ranipet (India)
8. Haina (Dominikánska republika)
9. La Oroya (Peru)
10. Kabwe (Zambia)