StoryEditor

Prodi obstál aj pri druhom hlasovaní o dôvere

02.03.2007, 16:53
Autor:
SITASITA
Premiér Romano Prodi uspel aj v druhom hlasovaní o dôvere jeho kabinetu v dolnej komore parlamentu v pomere hlasov 342 ku 253, čím sa ukončila terajšia kríza v koalícii.

Avšak otázniky aj naďalej zostávajú nad akcieschopnosťou koalície pozostávajúcej ako z komunistov tak aj z kresťanských demokratov. Po náročnej skúške v stredu, keď Prodiho kabinet prešiel prvým hlasovaním o dôvere v Senáte, hornej komore parlamentu, ktorá je takmer rovnako rozdelená medzi koalíciu a opozíciu, bol úspech v druhom hlasovaní v dolnej komore parlamentu očakávaný vzhľadom na priaznivý pomer rozloženia koaličných síl v zákonodarnom zbore.
Bezprostredná kríza je tým síce zažehnaná, no stabilita koalície, ktorej členovia sú počas deviatich mesiacov existencie vlády neustále v sporoch od zahraničnej politiky až po práva pre nezosobášené páry, nie je zaručená. Doposiaľ bola jednota udržaná predovšetkým možnosťou návratu Silvia Berlusconiho k moci. A práve Berlusconi prisľúbil Prodimu podporu v otázke záväzkov Talianska vo vojenskej misii v Afganistane k nevôli krajne ľavicových poslancov. Aj v tejto súvislosti znie výstižne hodnotenie denníka Il Sole 24 Ore, podľa ktorého je vláda "zajatcom vlastných protirečení viac ako kedykoľvek predtým."
Kabinet v budúcnosti čelí viacerým kontroverzným témam. Jednu z nich - legalizovanie nezosobášených párov vrátane registrovaných partnerstiev pre homosexuálov - Prodi radšej obetoval v prospech vládnej stability a nedostala sa ani do vládneho programu. Aktivisti za práva homosexuálov pripravujú demonštráciu na podporu legislatívy, ktorá zrejme nie je ešte úplne uzavretou témou v koalícii a môže ešte spôsobiť nemalé problémy.
Ďalšími potenciálne kontroverznými témami sú dôchodkový systém a plánovaná stavba rýchlovlaku spájajúceho Turín s francúzskym Lionom. Ratingová agentúra Moody's však aj napriek tomu predpovedá zotrvanie Prodiho kabinetu, avšak za cenu kompromisov voči reformám.
Zároveň sa očakáva podpora trhovej súťaže zo strany kabinetu. Prodi označuje program vlády ako pomoc krajine pri postupnej obnove z nulového ekonomického rastu. Minulý rok talianska ekonomika zaznamenala najvyšší rast od roku 2000. Hrubý domáci produkt vzrástol v roku 2006 o 1,9 percenta v porovnaní s 0,1 percentným rastom z roku 2005. Napriek tomu je tento hospodársky výsledok výrazne pod priemerom eurozóny, ktorý je 2,7 percenta.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
15. november 2024 03:12