Európske voľby v Taliansku drvivo vyhrala protiimigračná Liga vicepremiéra Mattea Salviniho, ktorá získala 34,3 percenta hlasov.
Zdvojnásobila tak zisk z minuloročných volieb do talianskeho parlamentu, v ktorých za ňu hlasovalo 17 percent voličov. Informovala o tom dnes agentúra ANSA. Na druhom mieste skončila opozičná Demokratická strana (PD) s 22,7 percenta hlasov a až tretie vládne Hnutie piatich hviezd (M5S) so 17 percentami.
Podľa predbežných výsledkov po sčítaní viac ako 99 percent odovzdaných hlasov získala formácia ministra vnútra Salviniho v Taliansku cez 9 miliónov hlasov a v Európskom parlamente by mala obsadiť 28 kresiel. To je len o jeden mandát menej, než koľko získa konzervatívna únia CDU/CSU nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
"Dnes vzniká nová Európa, zažijeme novú európsku renesanciu, ktorá bude založená na práci, právach a bezpečnosti," povedal Salvini na nočnej tlačovej konferencii v Miláne.
Vicepremiér uviedol, že už s blahoželaním telefonoval Marine Le Penovej, predsedníčke víťazného francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN), a maďarskému premiérovu Viktorovi Orbánovi, ktorého Fidesz v Maďarsku vyhral so ziskom viac ako 50 percent hlasov. "S nimi chcem vystavať novú Európu," dodal Salvini.
Na vládnej spolupráci s Hnutím piatimi hviezd sa podľa Salviniho nič nezmení, aj keď M5S v európskych voľbách výrazne stratilo. Hoci ešte vlani v parlamentných voľbách populistov volilo 32 percent ľudí, teraz získali len 17 percent hlasov a 14 kresiel. Doteraz pritom mali v EP 17 poslancov.
V Taliansku uspela tiež opozičná Demokratická strana, ktorá získala 22,7 percenta hlasov, oproti voľbám v roku 2014 však stratila takmer polovicu podpory. Pred piatimi rokmi totiž voľby jasne vyhrala so ziskom viac ako 40 percent hlasov a mala doteraz v EP 31 europoslancov. Novo ich bude mať len 19.
Do europarlamentu sa znovu dostala tiež strana Forza Italia niekoľkonásobného expremiéra Silvia Berlusconiho, ktorá dostala 8,8 percenta hlasov. Europoslancov však bude mať o sedem menej ako doteraz. Prvýkrát do Európskeho parlamentu prenikla krajne pravicová strana Bratia Talianska, ktorá získala 6,5 percenta hlasov a päť europoslaneckých kresiel.