Povedané astronomicky, okolo 21. júna dosahuje Slnko pri svojom zdanlivom pohybe najvyššiu odchýlku od rovníka. Dostáva sa nad Obratník Raka, na najvyšší bod nebeskej klenby. Potom začína zostupovať, vracia sa, a preto hovoríme, že nastáva letný slnovrat. Pradávno si kotúľanie žeravého objektu z kopca ľudia zhmotnili tak, že z vŕškov okolo dedín spúšťali horiace vozové kolesá.
Povedané jemne ezotericky, je letný slnovrat sviatkom lásky Slnečného Otca a Matky Zeme – my, ich deti, sme tiež pozvaní a môžeme príchod leta oslavovať s nimi. Na pomoc si vezmime oheň, vodu, rosu a bylinky. Lebo nielen svätojánsky oheň, ktorý býva hlavnou hviezdou osláv slnovratu, aj voda má okolo Jána dôležitú úlohu. Súviselo s ňou množstvo zvykov zameraných na privolanie dažďa a dobrého zdravia pre ľudí.
Koniec koncov, na letný slnovrat možno nahliadať aj prakticky: našim predkom išlo predovšetkým o pôdu, z ktorej žili. O hojnosť, zdravie, prosperitu. Preto tí, ktorí tu boli pred nami, robili všetko pre to, aby si hojnosť poistili. Etnológovia hovoria, že slávenie letného slnovratu spája mágiu s túžbami zabezpečiť si dobrú úrodu, plodnosť a pokračovanie ľudského rodu – aj preto sa na obradoch zúčastňovali najmä silní, mladí ľudia.
Na to, čo znamenajú prastaré významy pohanských rituálov, sme už dávno zabudli. Dnes už je veľmi ťažké oddel...
Zostáva vám 85% na dočítanie.