Na svadbách bývalo zvykom, že niekto blízky zo ženíchovej rodiny robil mladomanželom akéhosi styčného dôstojníka. Takto v stručnosti opísal Ľubomír Macek post starejšieho, ktorý s radosťou vykonáva už niekoľko rokov.
Starejší, kedysi naozaj väčšinou starší, vážený muž, zastával úlohu, ktorú majú dnes možno mnohé družičky, niekto z rodiny či dokonca svadobná agentka. V horšom prípade i sama nevesta, keď si toho na plecia naloží príliš veľa.
Starejší môže pomôcť v organizácii, komunikácii s hosťami, pričom je na svadbe zabávačom, sprievodcom, prípadne i tlmiteľom vášní v jednom. A v neposlednom rade i priateľom, Ľubomír je s väčšinou manželov, ktorým bol oporou počas ich veľkého dňa, v blízkom kontakte dodnes.
Manažér svadby
„Dnes už starejší nemá nič spoločné so starejším z doby minulej, lebo voľakedy bol starejší vážený muž v dedine, zvyčajne niekto zo ženíchovej strany. A pokiaľ niekoho takého nemali, oslovili nejakého váženého staršieho muža z obce a ženích ho spolu s rodičmi išiel požiadať, či by bol ochotný spraviť pre nich tú službu a išiel pre nich vypýtať nevestu do jej rodiny. Aj preto sa volal starejší, naozaj to bol starší muž. Občas sa zabávam, keď vidím fotografie zo svadieb s textom, že na fotografii je náš super starejší a chalanisko má 25 rokov. Dnes by som to už skôr nazval manažér svadby,“ hovorí Ľubomír, ktorý má s touto rolou bohaté skúsenosti. Niekdajší vedúci ľudo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.