Múzeum je v rodinnom dome v jednej z ulíc Dobšinej, ďaleko od veľkých miest, cez ktoré sa premelú desiatky tisíc ľudí. Ale keď si ho všimla agentúra Reuters, správu o ňom hneď prebrali aj v zámorí, v Ázii aj v mnohých európskych krajinách, Američania o ňom čítali a počuli v New York Times, CNN, Voice of America, Briti zasa v Daily Mail, Taliani v Corriere della Sera.
Hoci Štefan Polgári múzeu venuje minimum svojho času a hovorí, že vlastniť mobily nie je žiadna jadrová fyzika, jeho zbierka je v skutočnosti v rámci Európy raritná – jedna z najväčších, ak nie najväčšia.
V múzeu má vystavených zhruba 2,5 tisíca mobilov a v sklade je ďalších asi 4-tisíc kusov, zbierka je zameraná na mobily vyrobené pred rokom 2007, čiže ešte pred nástupom súčasných smartfónov s dotykovými displejmi.
Od mladosti
Mobilom sa venoval už ako 16-ročný chlapec, keď mu výrobcovia a distribútori posielali na týždeň-dva novinky a on o nich robil recenzie. O múzeu vtedy ešte ani neuvažoval.
Mobilmi sa postupne prestal zaoberať, ale keď o niekoľko rokov neskôr našiel inzerát, že istý zberateľ predáva väčšiu zbierku mobilov, kúpil ju. Doma tak mal odrazu tisíc mobilov a začal dokupovať ďalšie, zvyčajne vo veľkom.
„Buď cez inzeráty, alebo keď som sa ešte aktívne pohyboval v komunite zberateľov, bol...
Zostáva vám 85% na dočítanie.