Na Lomnickom štíte ste vždy desať dní, potom vás vymení kolega. Takto štandardne fungujete?
Áno, ale je to špecifické, každá horská a vysokohorská stanica SHMÚ funguje podľa podmienok a možnosti dochádzky. Na Chopku sú týždňovky, na Štrbskom Plese dvojdňovky. My na Lomnický štít vzhľadom na možnosti chodíme na desať dní a sme traja, čiže vždy je jeden nepretržite hore a dvaja sú dolu, po desiatich dňoch ide hore ďalší.
Z Lomnického štítu posielate správy každú hodinu, čiže musíte nepretržite desať dní každú hodinu správu napísať?
Je to služba 24 hodín nonstop, ale máme tu na to v noci automaty. Keďže ide o pozorovateľské pracovisko, počas dňa posielame správy my pozorovatelia. Ráno začíname pozorovania po šiestej, keďže prvá správa ide o 6.50, a končíme večer o deviatej, respektíve o pol desiatej. Každú hodinu pošlem tzv. synoptickú správu a trikrát denne klimatickú. Automaty idú nezávisle od nás, dohromady sa tu sleduje okolo 42 dát. Automat urobí základné veci, no pozorovateľ robí pozorovanie podrobnejšie, napríklad typy oblačnosti, dohľadnosť, aktuálne zrážky a ďalšie, plus správu kóduje a zapisuje.
Na čo sa používajú dáta, ktoré sa získavajú na Lomnickom štíte?
Dáta sú dôležité najmä pre predpovednú sieť. V Bratislave je výpočtové stredisko, odborní pracovníci používajú matematické modely a tie potrebujú plniť dátami. Výsledky z jedného z medzinárodných meteorologických modelov sú aj na internetovej stránke SHMÚ, volá sa Aladin a zobrazuje predpovede na niekoľko dní. Plus k tomu je ešte klimatológia, zbierame údaje o teplote, o tom, koľko nasnežilo, napršalo, búrky a z týchto údajov sa zasa robia rôzne predikcie. Jedno sa volá synoptická časť, čiže slúži ako predpovedná, druhá je klimatologická časť.
Komu napadlo postaviť na Lomnickom štíte také pracovisko?
V polovici 20. storočia na Slovensku dlhodobo pôsob...
Zostáva vám 85% na dočítanie.