V utorok 29. augusta 1944 bol v Banskej Bystrici a jej okolí jasný, slnečný a teplý deň. Nemecké vojská začali dopoludnia obsadzovať územie Slovenska, popoludní nariadil pplk. Golian najprísnejšiu bojovú pohotovosť. Po večernom rozhlasovom prejave ministra obrany Čatloša, aby Slováci videli v nemeckých vojskách „našich priateľov“, nariadil Ján Golian takmer vzápätí vydať heslo na povstanie Začnite s vysťahovaním.
Centrom Slovenského národného povstania (SNP), teda vojenských, partizánskych a politických orgánov SNP, sa stala Banská Bystrica. Dnes v nej nájdeme mnoho pamiatok pripomínajúcich tento ozbrojený odpor. Budovy, ktoré sa spájajú s udalosťami a organizovaním SNP sú pod jednotným označením Pamätné budovy SNP národnou kultúrnou pamiatkou a patria k nim napríklad Múzeum a pamätník SNP, sídlo povstaleckej Slovenskej národnej rady, sídlo Hlavného štábu partizánskych oddielov a ďalšie. Pamätník SNP, nachádzajúci sa v centre Banskej Bystrice, je prístupný celoročne.
Má podobu rozlomeného srdca, vedie k nemu široké schodisko a vnútri dvoch betónových „škrupín“ je umiestnené múzeum, v ktorom sa nachádza vyše 70 000 zbierkových a viac ako 135 000 archívnych predmetov dokumentujúcich vývoj slovenskej spoločnosti v rokoch 1918 až 1948 so zameraním na protifašistický odboj. V okolí múzea nájdete skanzen ťažkej bojovej techniky, kde sa nachádzajú zbrane československej, nemeckej a sovietskej výroby spolu s vozňami improvizovaného pancierového vlaku Štefánik. Ohurujúce je tiež dopravné a bombardovacie lietadlo typu Li-2, ktorými bolo vyzbrojené sovietske diaľkové letectvo, ktoré poskytovalo leteckú pomoc SNP.
Pre milovníkov technických pamiatok je istotne zaujímavá budova Slobodného slovenského vysielača, ktorý začal vysielať po tom, čo sa odpojil od vysielania ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.