Jozefa Tomíka, ktorý nás privítal v dobovom oblečení zo stredoveku – v krpcoch a ľanovej košeli s tunikou, si možno pamätáte aj vy, v klube sokoliarov Aquila pracuje už viac než 20 rokov. „Človek sa snažil zdomestifikovať dravce od nepamäti, do dnešných dní sa mu to nepodarilo,“ začína svoje rozprávanie sokoliar a ukazuje nám krásne zvieratá, o ktoré sa tu s láskou starajú. „Ľudia videli, že keď sa na oblohe objaví dravec, ostatné vtáky sa pred ním snažia skryť a zapadnú do krovia. A keďže boli vynaliezaví, začali s nimi spolupracovať a s ich pomocou chytali iné vtáctvo ukryté v kroviskách,“ pokračuje popri tom, ako prechádzame okolo krásnych orlov v areáli s výhľadom na Bojnický zámok.
Na naše územie sa dostalo sokoliarstvo v období Veľkej Moravy. „Svätopluk bol vášnivý sokoliar a z dvojice vierozvestcov Cyrila a Metoda sa Cyril venoval sokoliarstvu, o čom existujú dôkazy. Dôvodom bola obživa a hlavne v stredoveku panovníci usporadúvali s dravcami veľké poľovačky.“ Dnes približujú sokoliari rôznymi predstaveniami a už spomínanými dobovými kostýmami svojim návštevníkom históriu.
Sokoliarstvo sa neskôr stalo koníčkom, no ich schopnosti využívame aj inak. Z náhodného lovu vtáctva sa stalo cielené, používajú sa na biologickú ochranu letísk. „Pred štartom lietadla sa na letisku vypustí dravec, polieta sa s ním, všetky vtáky odletia, vyplašia sa a ukryjú. Tým pádom sa šetria ľudské životy i materiálne škody, turbíny alebo vrtule sa nezrazia s vtákmi,“ prekvapuje nás Jozef a napadne nám otázka, čo v prípade dronov? „V zahraničí, kde je dronov v...
Zostáva vám 85% na dočítanie.