Zima dokáže motoristov potrápiť hneď v niekoľkých smeroch a preto sa radí nadchádzajúce obdobie k tým najťažším. Predsa len, musíte napríklad myslieť na nutnosť prispôsobenia jazdy poveternostným podmienkam a teda možnému výskytu ľadu či snehu na ceste.
Základom je prezuť letné pneumatiky na zimné, za zhoršených podmienok spomaliť a vedieť správne ovládať auto v prípade šmyku. Rovnako tak vás ako majiteľa/vodiča čaká zrejme ometania vozidla od snehu pred jazdou, inak vám hrozí pokuta alebo môžete ohroziť ostatných odlietavajúcimi kusmi snehu či ľadu. Ak v oblasti, v ktorej žijete a jazdíte nenapadne sneh, rizikom sa stáva tiež zamrznuté okno.
Ako vlastne taká námraza vzniká a čo to je? Ide o atmosférický jav, ktorý sa prejavuje vznikom ľadových kryštálikov na povrchu predmetov vrátane automobilov a ich skiel. Prichádza k nej pri mrznutí kvapôčok vzdušnej vlhkosti pri kontakte s predmetmi s teplotou pod bodom mrazu. Pri nízkych teplotách môžu sklá omrznúť aj počas dní alebo nocí bez hmly, a to v prípade, keď sa na nich zrazí vzdušná vlhkosť.
Odmrazenie, respektíve oškrabanie zamrznutý skiel, by sme mali realizovať vždy pred jazdou a okná očisiť dôkladne i na bokoch vozidla alebo vzadu. Pomôcť môže vyhrievanie, predhrev vozidla alebo tekutý odmrazovač, dostupný v mnohých obchodoch. A námrazy sa potom zbavíte naozaj veľmi rýchlo. Odlišná situácie je však v prípade, že napríklad čelné okno zamrzne zvnútra.
Zostáva vám 60% na dočítanie.