V minulosti to bolo výsadou najmä zahraničia, dnes však už naplno využívajú pokrokovú technológiu aj slovenskí policajti. Bič na vodičov, ktorý prakticky nemajú na cestách ako odhaliť, pritom v službách našej polície pôsobí už takmer dva roky. Ide o bezpilotné drony, ktoré sa do výbavy príslušníkov polície dostali približne v máji 2022 a svoje odpodstatnenie obhájili aj v aktuálnom videu, ktoré polícia na svojom facebookovom účte zverejnila.
„Policajti Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave využívajú pri služobnej činnosti aj pomoc služobných dronov,“ informovala polícia na Facebooku. „Presvedčil sa o tom v uplynulých dňoch aj vodič osobného motorového vozidla, ktorý prešiel križovatkou bez toho, aby rešpektoval červený signál na svetelnom signalizačnom zariadení,“ dodala v súvislosti so zverejneným videom.
Za pomoci dronov sa polícia zameriava najmä na porušovanie dopravných predpisov v podobe jazdy na červený signál na svetelnom signalizačnom zariadení, všeobecne nerešpektovanie dopravných značení, predbiehanie na plnej čiare či napríklad zlé odbočovanie.
Ako sa ukázalo vo zverejnenom videu, polícia vďaka dronom priestupok vodičov zaznamená na videozáznam a blízka prítomná policajná hliadka následne previnilca odstaví. Celý priebeh od porušenia dopravného predpisu, až po zastavenie vozidla hliadkou, je zaznamenávaný a tak sa nemôže stať, aby za nejaký priestupok jedného motoristu doplatil iný vodič.
V prípade vodiča, ktorý na svetelnej križovatke nerešpektoval červenú signalizáciu, bola uložená bloková pokuta. „Za priestupok v cestnej premávke, ktorého spáchania sa týmto konaním dopustil, mu bola na mieste uložená bloková pokuta,“ dodala vo svojom príspevku Polícia Slovenskej republiky.
Polícia podobné „neviditeľné policajné hliadky“ bude využívať čoraz častejšie a to najmä v miestach, kde nie je možná kontrola klasickou policajnou hliadkou alebo v neprehľadných či inak ťažko prístupných úsekoch ciest. „Drony budeme využívať najmä v ťažších terénoch ako vrcholy stúpania, klesania alebo pri neprehľadných zákrutách,“ informovala polícia ešte v máji 2022, kedy verejnosti dron aj v krátkosti predstavila.
Zatiaľ však asi polícia využíva najmä priame zastavenie vodiča, ktorý porušil dopravné predpisy, policajnou hliadkou v okolí. Využívanie objektívnej zodpovednosti, kedy by previnilcovi dron zaznamenal priestupok a následne by mu ho (majiteľovi vozidla) s príslušnou pokutou poslal poštou, je nateraz asi menej pravdepodobné.
Prácu dronov sme už zaznamenali aj osobne (konkrétne na výjazde z Bratislavy) a musíme potvrdiť, že všimnúť si bežne pomerne kompaktný dron na nebi popri sledovaní premávky, je naozaj celkom náročné. Neviditeľný bič na arogantných alebo nepozorných vodičov tak môže byť poriadne zákerný nástroj polície, ktorý však prispeje k vyššej bezpečnosti cestnej premávky.