Obmedzenie spaľovacích vozidiel, rozšírenie elektromobilov a autonómna jazda. To všetko sú prvky, ktoré sa budú automobilového sektora v najbližších rokoch veľmi priamo a citeľne týkať. Už teraz je schválené nariadenie, ktoré má od roku 2035 zakázať predávanie nových áut s konvenčnými spaľovacími motormi, orientácia sa má otočiť práve na plne elektrické vozidlá.
A ani autonómna jazda už nie je takou vzdialenou hudbou budúcnosti, čoho dôkazom sú mnohé projekty, ktoré už vo svete fungujú a využívajú práve schopnosť áut do istej miery fungovať samostatne. Jedným z nich je napríklad preprava osôb, ako je to v prípade spoločnosti Cruise.
Nie všetko však funguje bezchybne a zdá sa, že na mnohé nepredvídateľné situácie a ich riešenia alebo zamedzenia vzniku si ešte budeme musieť chvíľu počkať. A čo viac, dozrieť na to musia aj samotní programátori či technici, ktorí majú fungovanie autonómnych vozidiel „vo svojich rukách“.
Spomeniete si na monológ doktora Lanninga vo filme Ja, robot? Trochu vám osviežime pamäť: „Čím to je, že keď sú niektorí roboti ponechaní v tme, vyhľadajú svetlo? Prečo keď sú uložení v prázdnom priestore, radšej sa zoskupia, než aby stáli osamote? Ako si toto správanie vysvetliť? Náhodné segmenty kódu? Alebo je to niečo viac?“
Samozrejme, nechceme teraz fantazírovať, tá pravá vzbura robotov bude asi vyzerať predsa len inak, píše TopSpeed.sk. Tá analógia sa však veľmi prehliadnuť nedá a ani v tomto skutočnom prípade nikto netuší, aká je vlastne príčina vzniku onej situácie. Pôsobiskom sa stali ulice San Francisca.
Zostáva vám 63% na dočítanie.