Ak sa na elektromobily pozeráme ako na prepravu budúcnosti, pravdepodobne sa nemýlime. Na trhu majú čisto elektrické, no najmä elektrifikované vozidlá v podobe hybridov, stále väčšie zastúpenie. Automobilky k takýmto krokom (výrobe) tlačia emisné limity v Európe a hrozba platenia vysokých pokút za ich prekročenie.
Elektromobily totiž znižujú flotilové emisie značky a práve vďaka ich prítomnosti v ponuke jednotlivých výrobcov sa môžeme ešte stále tešiť aj z ostrých športových modelov a podobne. Zatiaľ tiež nie je k dispozícii žiadna iná perspektívna alternatíva, ktorá by mohla prísť ako náhrada alebo ďalšia možnosť okrem bežných elektrických áut.
Americkí a zrejme ani žiadni iní vedci zatiaľ nepreskúmali fenomén, podľa ktorého je nástup čohokoľvek nového sprevádzaný mýtami, polopravdami aj úplnými nezmyslami. Zvlášť, ak ide o novinku, ktorá sa týka celej spoločnosti. Bolo to tak pri vynájdení kníhtlače, telefónu, rádia, internetu a je to tak aj s vozidlami na elektrický pohon.
V období ich pozvoľného nástupu sa ľudia rozdelili na dva tábory: na podporovateľov a na odporcov. Kým prví videli samé svetlé stránky veci, druhí boli presvedčení, že sa to vďaka „čertovmu vynálezu“ s ľudstvom skončí zle. Pozrime sa teda bližšie na mýty, polopravdy aj číre nepravdy, ktoré sa aktuálne šíria o autách s pohonom na elektrickú energiu.
1. Je elektromobil výdobytkom modernej doby?
Podľa významového slovníka sú elektromobily všetky dopravné prostriedky poháňané elektrickým motorom, teda aj električky, vlaky či aktuálne veľmi populárne elektro-kolobežky. No aj keby to boli výhradne iba automobily, na cestách by nešlo o žiadnu prevr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.