Vodičom zrejme z dokladov "odpadne" biela karta - potvrdenie o poistení zodpovednosti. Na preukázanie povinného zmluvného poistenia (PZP) môže už čoskoro stačiť len štandardizovaná zelená karta.
Parlamentný finančný výbor minulý týždeň odobril pozmeňujúci návrh Igora Federiča (Smer-SD) k novele zákona o Exportno - importnej banke, ktorý má túto novinku zaviesť do praxe.
Novela je aktuálne v parlamente v druhom čítaní a bude sa ňou zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi. Biela karta je doklad o poistení vozidla, ktorý potvrdzuje platnosť PZP. Je vydávaná poisťovňou a každý poistenec je povinný ju mať pri sebe počas prevádzky motorového vozidla.
Je však platná len na území Slovenskej republiky, narozdiel od zelenej karty, ktorá má medzinárodnú platnosť a jej farba, forma a štruktúra je štandardizovaná v rámci krajín patriacich do Systému zelenej karty. "Poisťovne budú vydávať už iba jednu kartu, a to zelenú, biela odpadne. Chceme uľahčiť život občanom," zdôvodnil Federič.
Štátna tajomníčka rezortu financií Dana Meager v súvislosti s nepriamou novelizáciou uviedla, že táto zmena nemení systém PZP ako taký. "Nemení sa nastavenie PZP, nedotýkame sa sadzieb, systémových vecí. Chceli sme zjednodušiť ľuďom život, je to v ich prospech," vysvetlila Meager.Poisťovne zrušenie bielej karty vítajú.
"Už pri vzniku zákona o povinnom zmluvnom poistení sme namietali, že vydávanie potvrdenia o poistení zodpovednosti, tzv. bielej karty je zbytočný administratívny úkon, ktorý nemá prakticky žiadny zmysel, pretože platí iba pre územie Slovenska," priblížila pre TASR generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) Jozefína Žáková.
"Naproti tomu zelená karta, plným názvom Medzinárodná karta automobilového poistenia, je tiež potvrdením o existencii toho istého poistenia, ktorým sa vodiči preukazujú v zahraničí," dopĺňa Žáková.
Podľa jej slov asociácia od začiatku považovala za rozumné, aby zelená karta, ako potvrdenie o existencii poistenia, bola akceptovaná aj na území Slovenska. "Preto sme návrh na zrušenie bielej karty iniciovali a v plnom rozsahu ho podporujeme," dodala Žáková.
Pozmeňujúcim návrhom Federiča sa majú uskutočniť aj ďalšie zmeny, ktoré výbor odporúča parlamentu schváliť. "Pri povoľovaní vykonávania poisťovacej a zaisťovacej činnosti sa vyžadovali zoznamy osôb blízkych akcionárov. Keďže je toto nad rámec eurosmernice, tak od tohto sa upúšťa," doplnil Federič.
Okrem toho sa do legislatívy preberie aj akceptácia dohody medzi Európskou úniou a USA o takzvaných prudenciálnych opatreniach v oblasti poistenia. "Zaisťovne, ktoré majú sídlo na území USA, si nebudú musieť pre potreby vykonávania zaisťovacej činnosti na území Slovenskej republiky zakladať pobočku," dodal Federič.