Zariadenie sa nazýva Actibump a pochádza zo Švédska, kde ho inštaluje tamojšia správa ciest a diaľnic Trafikverket. Je napojený na radar a pre vodičov prekračujúcich rýchlosť vytvára podobnú situáciu, ako keby trafili v plnej rýchlosti výtlk v ceste.
"Po prejdení nijak nepoškodí auto. Vďaka psychologickému efektu si však vodič dá nabudúce pozor na rýchlosť," uviedol Daniel Čada, riaditeľ spoločnosti Longevus, ktorý dováža nový systém do Českej republiky.
Vedenie Branišovíc sa k inštalácii miznúceho prahu rozhodlo, pretože povolenú rýchlosť prekračuje drvivá väčšina vodičov prechádzajúcich cez obec.
Miestni sa kvôli tomu prostredníctvom petície sťažovali, že sa im otriasajú domy. Vedenie obce sa však k zavedeniu nového systému nechce bližšie vyjadrovať.
Konateľ Čada podotýka, že obavu z bezpečnostného prahu nemusia mať ani prechádzajúce sanitky, hasiči alebo polícia. Nájazdová hrana je totiž veľmi malá a pod úrovňou cesty. Vznikne tak oveľa menší náraz ako pri klasickom priečneho prahu.
"Pokiaľ nebude taká vymoženosť každých sto metrov, tak to nevadí. Výtlky v ceste sú niekedy oveľa horšie," konštatoval Marek Slabý, predseda Asociácie zdravotníckych záchranných služieb.
Prah môže reagovať na ľubovoľnú rýchlosť. "Štandardne ho odporúčame užívať s toleranciou asi tri kilometre za hodinu," poznamenal Čada. Pre Branišovice bude nastavený na rýchlosť 53 kilometrov za hodinu. Prah vydrží aj snehovú nádielku a dokonca mu nevadí ani posyp.