Automobilka nedávno oznámila, že plány na túto úpravu predložila na schválenie americkým regulačným úradom.
Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) v januári Fiat Chrysler obvinila z používania softvéru, ktorý podľa nej umožnil naftovým autám Jeep Grand Cherokee a Ram 1500, v počte približne 104 tisíc kusov, obísť normy pre emisie oxidov dusíka. Upozornila, že automobilka by mohla dostať pokutu až 4,6 miliardy dolárov. Firma však vyhlasovala, že jej naftové vozidlá sú úplne v súlade s emisnými predpismi.
Zdroje agentúry Reuters uviedli, že americké ministerstvo spravodlivosti plánuje na Fiat Chrysler podať civilnú žalobu, ak sa túto záležitosť nepodarí vyriešiť dohodou.
Plánovanou softvérovou úpravou chce Fiat Chrysler vyriešiť nezhody s americkými regulátormi. Automobilka nepredpokladá, že by úprava mala vplyv na výkon či spotrebu áut. Dúfa, že navrhovaná úprava prispeje "k rýchlemu vyriešeniu" rokovania s americkým ministerstvom spravodlivosti a ďalšími vládnymi úradmi.
Skupina Fiat Chrysler čelí kvôli emisiám problémom aj v Európe. Na nezrovnalosti okolo emisií jej naftových automobilov už vlani poukázalo Nemecko. Tento rok v marci začala firmu kvôli emisiám vyšetrovať francúzska prokuratúra.
Európska komisia tento týždeň začala konanie s Talianskom, pretože krajina podľa nej nereagovala na obvinenia, že automobilka Fiat Chrysler podvádza pri testovaní emisií svojich vozidiel. Taliansko by v dôsledku tohto konania mohlo skončiť pred súdom, upozorňuje agentúra Reuters.
Automobilové emisie sa dostali do centra pozornosti v septembri 2015, kedy nemecký Volkswagen v reakcii na obvinenia zo strany amerických úradov priznal, že do približne 11 miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií oxidov dusíka. Škandál sa týka aj približne 1,2 milióna vozidiel Škoda Auto.
V Spojených štátoch emisný škandál VW zahŕňa skoro 600.000 áut. Volkswagen v rámci januárovej dohody s americkým ministerstvom spravodlivosti súhlasil so zaplatením 4,3 miliardy dolárov.
Celkové náklady automobilky Volkswagen na riešenie škandálu v USA by sa však podľa agentúry Reuters mohli vyšplhať až na 25 miliárd dolárov. Okrem toho čelí vyšetrovaniu a žalobám aj v ďalších krajinách.