Nepotrebujú späť, jesť a ani nežiadajú žiadnu výplatu. Policajné radary sú skrátka ideálnymi zamestnancami. Strážia maximálnu rýchlosť a ich úlohou je aj získavanie finančných prostriedkov do štátneho rozpočtu. Zaujímavé čísla prišli z Veľkej Británie.
Takmer 10 tisíc priestukov
Na miestnych cestách majú rozostavených viac ako 3300 stacionárnych radarov. Pod týmto pojmom však nemyslíme policajný Golf nenápadne zaparkovaný pri ceste. V tomto prípade ide o zariadenia, o ktorých vodiči často vedia sú zapísané napríklad aj v GPS.
Aj tieto radary však majú medzi sebou svojich rekordérov. Keď hovoríme o počte zaznamenaných priestupkov, tak vo Veľkej Británii vedie radar v juhozápadnej časti diaľničného obchvatu mesta Manchester. Za minulý rok zaznamenal 9326 prekročení rýchlosti. Britskí policajti vďaka nemu získali 189 tisíc libier, približne 238 tisíc eur.
Jeden radar na sto kilometrov
V príjmoch je však najlepší radar na ceste A13 z Londýna do mesta Southend-on-Sea. Z 8002 minuloročných priestupkov dokázal vydolovať 334 tisíc libier (viac ako 420 tisíc eur). Podľa štatistiky dostal pokutu za prekročenie rýchlosti jeden zo siedmich britských vodičov. 22 % z nich sa tohto priestupku dopustilo opakovane.
Odhady hovoria o tom, že na každých 108 km britskej cesty pripadá jeden mobilný alebo stacionárny radar. Miestna polícia v minulom roku rozdala 400 tisíc pokút a 74 tisíc predvolaní na súd. Motoristi na oplátku zaplatili 22 miliónov libier, teda asi 27,7 milióna eur.
Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk
Snímky topspeed.sk